Preview Mode Links will not work in preview mode

Proti Proudu


Oct 18, 2019

Jan Lukačevič je kosmický inženýr, vědec a jedním z tvůrců modulu, který přistane v roce 2021 na Marsu. Vědě se nevěnuje jen na Akademii věd nebo při studiu doktorského studia, ale i jí úspěšně popularizuje na sociálních sítích.

V dalším díle Proti Proudu mluvím s Honzou Lukačevičem o vesmíru, mediálním zkreslení, osobním brandu a cestování. Dozvíte se, jaká je současnost a budoucnost vesmírné explorace nebo jaké věci vzešlé z kosmického výzkumu běžně používáte v denním životě. Mimo vesmír se dostane i na zemitější témata, například jak Honza přistupuje k dlouhodobým cílům, proč se snaží si žádné neklást, a jak používá svou vizi jako kompas, kterým se řídí při vlastním rozhodování. Taky probereme, jak si snaží udržovat bystrou mysl.

Přijde řeč i na cestování, jak cestovat ekologičtěji, ekonomičtěji a jaké je to nahlédnout do závodů se psím spřežením na Aljašce. V rozhovoru také uslyšíte, jak média portretizují a zveličují známé osobnosti, jak takové mediální zkreslení může negativně ovlivňovat sebepojetí lidí, kteří jsou vyzdvihováni pro svou výjimečnost, i když si sami připadají průměrně. 

 

Při rozhovoru dojde i na osobní brand, proč je dobré se více soustředit na dobrou práci než na brand samotný. Honza je úspěšný mladý vědec, který byl zařazen do stovky Středoevropanů, kteří mají mít největší vliv na naši budoucnost. Forbes ho také zařadil do 30 pod 30. Navzdory svému postavení je Honza velmi pokorný a rozhovor s ním je příkladem toho, jak dosáhnout úspěchu odvahou nelpět na konvenci. Zazní i některé z myšlenek, které Honzovi pomáhají a možná pomohou nebo inspirují i vás.

V rozhovoru se dozvíte: 

  • Jaká je budoucnost vesmírného dobývání?
  • Co je to overview effect u astronautů?
  • Jak se dostal ke zkoumání vesmíru?